Myśleć sercem – Papieskie Inspiracje

Serdecznie zapraszamy na koncert w ramach obchodów 25 lecia naszego stowarzyszenia p.t. „Myśleć sercem – Papieskie Inspiracje”. Koncert odbędzie się 27 października 2016 r. o godz. 18.40. w Kościele Rektoralnym p.w. św. Judy Tadeusza w Lublinie przy ul. Abramowickiej 2.

Wykonawcy:

Katarzyna Thomas – sopran

Piotr Szafraniec – fortepian.

Dariusz Jakubowski – aktor/koncepcja/reżyseria

Bezpośrednią inspiracją projektu „Myśleć sercem – Papieskie Inspiracje” był słynny list Jana Pawła II do artystów.

Prezentowany był między innymi  w Rzymie w Kościele Santo Spirito in Sassia pod honorowym patronatem Ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej, w Sanktuarium Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu, Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie i Katedrze Warszawsko-Praskiej, w Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach, w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, w Muzeum Literatury w Warszawie,w Centrach Chopinowskich w Sannikach i Szafarni,  w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, na Zamku w Sandomierzu,na Dziedzińcu Zamku w Kazimierzu Dolnym,na Rynku Wielkim w Zamościu.

MYŚLEĆ SERCEM  jest odpowiedzią na wołanie Papieża do tych, którzy z pasją i poświęceniem poszukują nowych „epifanii” piękna, aby podarować je światu w twórczości artystycznej.

Jest opisem zmagania Ducha na bezdusznej pustyni współczesnego świata. Odpowiedzią na troskliwe wołanie: „Ducha nie gaście”.

W innych projektach Dariusza Jakubowskiego widz był świadkiem ,czy to w HOMO ARTIFEX mieszania konwencji, czy to w DELIBERACJACH wręcz dekonstrukcji tychże, by na oczach widzów żonglowanie nimi budowało nową jakość.

MYŚLEĆ SERCEM świadomie odwołuje się do idei rapsodycznego misterium Słowa. Idei tak bliskiej Janowi Pawłowi II: bez kurtyny i sceny, bez dekoracji, kostiumów i masek, bardziej za to skupionego, uduchowionego, sięgającego do wnętrza. Do misterium Słowa żywego i czystego. Jest jego ożywieniem.

Ta archaiczna – wydawałoby się dziś forma – jest jak naczynie, które wypełnione odpowiednimi treściami staje się aktualnym przekazem w roku 2016. To swoisty dialog Proroka z Artystą. Dialog, w którym inspiracje Jana Pawła II na temat miłości, piękna, cierpienia, wolności czy śmierci wywołują artystyczny odzew, by dopełnić się w sercach i umysłach widzów, gdyż tylko dzięki ich uczestnictwu idea projektu może zostać odkryta.

W tym przenikaniu się romantycznego monologu Z. Krasińskiego czy St. Wyspiańskiego z XX-wieczną muzyką W. Lutosławskiego, pism A. Mickiewicza i J. Słowackiego z pieśnią K. Szymanowskiego i sonatą S. Prokofiewa, współczesnej poezji Z. Herberta z klasyką J. Haydna czy wreszcie mistycznych psalmów J. Donne’a z harmonią polifonii J. S. Bacha widać, że piękno i prawda są zawsze aktualne – współczesne i żywe.

Ten koncert jest jak podróż – od romantyzmu do współczesności – wspólna, artystów i publiczności, archetypiczna wędrówka poza czasem. Jest jak cytat z Pieśni nad pieśniami: „(…)idzie skacząc po górach” – po szczytach literatury i muzyki, nad bezduszną pustynią codzienności.

Zarząd Stowarzyszenia Misericordia