Obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego – aktualizacja

Obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego odbyły się w Lublinie pod hasłem „Czas na nas”.

Akcja organizowana jest w celu umożliwienia osobom z zaburzeniami psychicznymi  oraz ich rodzinom i bliskim przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, pojawiających się w związku z wykluczeniem społecznym. Zwracamy uwagę na problem stygmatyzacji i dyskryminacji tych osób.

Rozpoczęliśmy uroczysta mszą świętą w Archikatedrze Lubelskiej, której przewodniczył ks. Prałat Tadeusz Pajurek – Prezes Charytatywnego Stowarzyszenia Pomocy Chorym „Misericordia”. Homilię wygłosił ks. Waldemar Sądecki.

Po uroczystościach w Katedrze, w kierunku placu Litewskiego, wyruszył kolorowy Marsz Solidarności z osobami chorującymi psychicznie.

Na Placu Litewskim rozpoczęła się główna część uroczystości, czyli występy zaproszonych gości z okolicznych Instytucji zajmujących się opieką nad osobami chorującymi psychicznie. Można było również zapoznać się z twórczością osób cierpiących z powodu choroby, jak również zakupić ich prace.
Jako wsparcie dla osób zdrowych został zorganizowany punkt konsultacyjny, gdzie można uzyskać informacje o sposobach zapobiegania niepełnosprawności wynikającej z choroby psychicznej.

Na zakończenie wystąpił zespół PANdamusic.

Na koniec relacja Gościa Niedzielnego z naszej uroczystości.
Marsz Solidarności z chorymi

Boimy się chorych psychicznie

Zapis wideo w serwisie YouTube.