Wycieczka do Budapesztu 2011 rok

Wycieczka odbyła się w dniach 6 – 9 września roku 2011, uczestniczyło w niej 45 osób z ZAZ, WTZ oraz ŚDS Misericordia oraz opiekunowie. Pierwszą atrakcją wycieczki było zwiedzanie jaskini Baradla na Węgrzech. Niewątpliwą atrakcją jaskini jest sala koncertowa, gdzie odbywają się pokazy muzyki zsynchronizowanej z iluminacją szaty naciekowej: stalaktytów, stalagmitów, stalagnatów i draperii. Ciekawostką jest też podziemna rzeka nazywana Styks oraz jaskiniowe nietoperze. Jaskinię można zwiedzać na trzech różnych udostępnianych trasach. Jaskinia jest bardzo duża i każdego turystę zachwyci bogactwo jaskiniowych form naciekowych.
Drugiego dnia wycieczki zwiedzanie rozpoczęło się od wczesnych godzin rannych. Pierwszym etapem było zwiedzanie Budy: Wzgórza Zamkowego, połączonej z nim reprezentacyjnej Baszty Rybackiej oraz kościoła św. Macieja. Następną atrakcją było odwiedzenie słynnej Góry Gellerta wraz z Cytadelą.
W godzinach południowych wycieczka skierowała się w stronę Pesztu, gdzie zasiliła swoją osobą monumentalną katedrę św. Stefana oraz odbyła rejs statkiem po Dunaju. Ostatnim punktem dnia był odpoczynek na zakupach w sieci sklepów Auchan.
Trzeci dzień odwiedzin w kraju Madziarów był dosyć bogaty w osobliwości. Grupa odwiedziła leżącą na Dunaju Wyspę Małgorzaty, która stanowi pewien rodzaj mikroświata, jest bogata w zabytki (m.in. Pomnik Millenium) i jest jednym z głównych symboli Budapesztu. Następnie wycieczka skierowała się do leżącego nieopodal Budapesztu miasteczka węgierskiej cyganerii – Sentendre, malowniczo położonego w zakolu Dunaju, gdzie zwiedziła jedyne w świecie Muzeum Marcepanu. Po zwiedzeniu oryginalnych, różnorodnych w swej formie kompozycji marcepanowych, uczestnicy ochoczo dokonali zakupów pamiątek w przy muzealnym sklepiku. Następnie grupa udała się do centrum Budapesztu, gdzie odwiedziła główny deptak miasta oraz zrobiła zakupy w słynącej z rozmaitych towarów Hali Targowej.
Czwartego dnia z żalem opuszczaliśmy miasto wzgórz i wysp, kierując się do kraju.
Jednak po drodze wycieczka zboczyła z trasy, by odwiedzić słynące z produkcji win miasteczko Eger. Uczestnicy podziwiali uroki miasta spacerując po barokowym centrum, zwiedzili pomnik Istvana Dobo – obrońcy miasta przed najazdem tureckim w XVI wieku, oraz mury zamkowe. Następnie wycieczka udała się do Doliny Pięknych Pań, gdzie usytuowane były wykute w tufie wulkanicznym liczne winiarskie piwnice. Grupa dokonała  obfitych zakupów rożnego rodzaju win, a także miała możliwość degustacji różnych odmian winnych. Był to ostatni węgierski akcent naszej wycieczki. Z niecierpliwością za kolejny rok czekamy już na następne turystyczne wrażenia!

Partnerzy