Teatr „Przebudzenie”
powstał w 1997r. w ramach terapii w Szpitalu Neuropsychiatrycznym przy ulicy Abramowickiej. Pomysłodawcą i założycielką teatru jest teatroterapeutka mgr Ewa Dudziak. Z powstaniem Środowiskowego Domu Samopomocy „Misericordia” wielu pacjentów przeszło na terapię do ŚDS „Misericordia”, w tym samym czasie teatroterapeutka Ewa Dudziak rozpoczęła tam pracę. Od początku istnienia opiekę nad teatrem sprawuje Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia”, którego prezesem i mecenasem teatru jest ks. prałat Tadeusz Pajurek. Wielki wkład w jego powstanie i wysoki poziom widowisk teatr zawdzięcza merytorycznej opiece wieloletniej animatorce mgr Alinie Stanowskiej. Działania teatru aktywizują osoby chore psychicznie na wielu płaszczyznach funkcjonowania społecznego. Wystawianie widowisk o różnej tematyce pozwala nawiązać kontakt z widzami, pokonując barierę między ludźmi „chorymi” a „zdrowymi”.
Głównym przesłaniem powołania do życia teatru jest motto „Nigdy nie jesteś sam”. Aktorzy - uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy „Misericordia”, przez rolę mówią do widza o problemach, jakie niesie choroba psychiczna. Z roku na rok teatr poszerzał zakres swoich działań o różne formy aktywizacji integrując środowisko, jak: współpraca z młodzieżą studencką, gimnazjalną. Od wielu lat teatr współpracuje, organizując warsztaty teatralne, z Lubelskim Stowarzyszeniem Ochrony Zdrowia Psychicznego „Serce”. Tradycją stało się też odgrywanie przez aktorów i społeczność Kościoła Rektoralnego pw. Św. Tadeusza Judy corocznie Misterium Męki Pańskiej, w parku Szpitala Neuropsychiatrycznego. Ponad dwudziestoletni dorobek działań teatralnych to występy w kraju i za granicą (Hiszpania, Belgia, Litwa, Ukraina) oraz nagrody i wyróżnienia za realizację widowisk w różnych technikach teatralnych.
Teatr „Przebudzenie” jest unikalną i oryginalną formą terapii, a scenariusze, które pisze i reżyseruje Ewa Dudziak poruszają bieżące problemy codzienności osób chorych - wycofanych społecznie. Zaś wystawiane sztuki oddziaływają terapeutycznie na uczestników jak i na widzów. Głównym sukcesem teatru jest to, że uczestnicy - aktorzy odzyskują wiarę w siebie, tworzą piękne role, niosą radość i nadzieję, że z chorobą można żyć, chorobę można pokonać. O tym, że teatr zyskał wielu zwolenników i sympatyków świadczą liczne premiery i wspaniała widownia, która zawsze dopisuje oklaskując wzruszające widowiska.
Teatr istnieje i rozwija się dzięki wielu entuzjastom sztuki, obdarzonym charyzmą terapeutom z różnych pracowni ŚDS: teatralnej, muzycznej, stolarskiej, plastycznej integrując wszelkie oddziaływania terapeutyczne. Różnorodna technika widowisk i ciekawe techniki teatralne jak i praca osób współpracujących tworzy niepowtarzalny klimat zarówno na scenie ŚDS jak i wśród społeczności lokalnej. Teatr „Przebudzenie” działający przy Środowiskowym Domu Samopomocy „Misericordia”, budzi do życia, niesie radość i nadzieję, uczy i wychowuje - łączy ludzi dobrej woli we wspólnym działaniu. A zatem w imię motta „Nigdy nie jesteś sam” twórzmy nadal to dzieło przebudzenia i obudźmy nadzieję i chęć do życia tam, gdzie choroba niesie ból i zwątpienie.
mgr Ewa Dudziak -
pedagog, teatroterapeutka, psychodramatystka
specjalista terapii środowiskowej
kilka zdjęćprzykładowych
Teatr Przebudzenie ....
Teatr Przebudzenie ....
Teatr Przebudzenie ....
Teatr Przebudzenie ....
Ewa Dudziak
Terapeuta
Szeroki zakres prac umożliwia lepsze poznanie samoego siebie
Każy wybiera rolę jaka mu odpowiada.
Mogę wyrazić siebie krzyknąć tupnąc a czasem się zaśmiać
Poznaję siebie
opinia 3
Praca w teatrze