Warsztat Terapii Zajęciowej "Misericordia" działa od 2006 roku.
Prowadzimy terapię zajęciową dla 35 osób z niepełnosprawnościami.
Zajęcia w Warsztacie prowadzone są od 8.00-15.00.
Zajęcia rehabilitacyjne w warsztacie obejmują profilaktykę zdrowotną, rehabilitację zawodową, rehabilitację społeczną oraz rehabilitację ruchową. Podstawową formą terapii, jaka stosowana jest w naszym Warsztacie, jest terapia zajęciowa.
Oznacza to, że uczestnicy pracują w 7 pracowniach, w których poznają techniki wykonywania różnych przedmiotów oraz możliwości świadczenia usług w zakresie tematyki konkretnej pracowni.
Warsztat Terapii Zajęciowej działający przy Charytatywnym Stowarzyszeniu Niesienie Pomocy Chorym „Misericordia” mieści się przy ul.Głuskiej 138.
W naszym Warsztacie pracujemy głównie z osobami z niepełnosprawnością psychiczną (chorującymi psychicznie, po kryzysach psychicznych, z zaburzeniami psychicznymi),
ale przyjmujemy również –w miarę wolnych miejsc – osoby z innymi niepełnosprawnościami.
Do naszego Warsztatu przyjmujemy osoby posiadające ważne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (stopień umiarkowany lub znaczny), wydane przez Miejski Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności (ul. Magnoliowa 2, Lublin), bądź przez inną równoważną instytucję (dotyczy to osób, które ubiegały się o orzeczenie w innym powiecie niż lubelski grodzki).
Niezbędne jest również, aby w orzeczeniu zaznaczone było wskazanie do udziału w terapii zajęciowej.
Jeżeli nie posiadasz orzeczenia, a potrzebujesz skorzystać z oferowanej u nas terapii, skontaktuj się z nami. Podpowiemy, co jest niezbędne i jaką drogą można je nabyć.
Jeżeli posiadasz ważne orzeczenie i zależy Ci, by samodzielnie radzić sobie w życiu, zarówno w kontach społecznych, jak i na płaszczyźnie zawodowej, zapraszamy Cię do naszego warsztatu.
Spotkasz się z życzliwym przyjęciem innych osób uczestniczących w terapii zajęciowej, a świetnie wykwalifikowani pracownicy dołożą wszelkich starań, by Ci pomóc osiągnąć cele, jakie wspólnie wyznaczycie.
Zadzwoń (lub Twój rodzic/opiekun) do nas i umów się na spotkanie w Warsztacie, by zobaczyć, jak pracujemy oraz wypełnić KARTĘ KANDYDATA DO WARSZTATU. Zabierz ze sobą ważne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
Na etapie wstępnym nie potrzebujemy żadnych innych zaświadczeń, np. od lekarza czy psychologa.
Jak zostaniesz uczestnikiem zajęć w Warsztacie, będą potrzebne jeszcze dodatkowe informacje.
W naszym Warsztacie jest 7 pracowni, w każdej z nich panuje inny nastrój i charakter pracy.
Wszystkie natomiast mają jedną, niepowtarzalną cechę wspólną, a mianowicie naukę pewnych czynności, które wzmacniają przede wszystkim samodzielność Uczestników.
Pod okiem terapeutów Uczestnicy wykonują, także różne produkty rękodzielnicze, uczą się podstawowych czynności życia codziennego i współżycia społecznego, by móc w przyszłości powrócić na rynek pracy.
Pracownia Gospodarstwa Domowego
Pracownia Poligraficzno-Komputerowa
W Warsztacie Terapii Zajęciowej „Misericordia” uczestnicy otrzymują profesjonalną pomoc psychologiczną. Psycholog zajmuje się diagnozą aktualnych potrzeb uczestników, a następnie w zależności od potrzeb udziela wsparcia psychologicznego w formie konsultacji indywidualnych czy zajęć grupowych. Pomaga w różnych sytuacjach kryzysowych i konfliktowych.
Podczas cotygodniowych zajęć grupowych uczestnicy poszerzają swoją wiedzę z psychoedukacji, zwiększają samoświadomość i nabywają wiele umiejętności psychospołecznych i zawodowych. W zależności od potrzeb na zajęciach grupowych wprowadzane są też elementy psychoterapii i wsparcia grupowego. Ważnym elementem pracy psychologa są ćwiczenia poznawcze dostosowane indywidualnie do każdej osoby, podczas których uczestnicy ćwiczą pamięć, uwagę, spostrzeganie i rozwijają procesy myślowe.
Praca fizjoterapeuty – edukatora zdrowia polega przede wszystkim na dbaniu o zdrowie i stan fizyczny uczestników Warsztatu. W ramach treningu uczestnicy otrzymują konkretną wiedzę oraz są zachęcani do aktywnego czuwania nad stanem własnego zdrowia, a także do prozdrowotnego stylu życia, w tym do racjonalnego odżywiania się, aktywności fizycznej, przeznaczania odpowiedniego czasu na sen i odpoczynek. Uczestnicy nabywają również umiejętności dbania o swój wygląd zewnętrzny i higienę osobistą.
Podczas indywidualnych zajęć z rehabilitacji ruchowej fizjoterapeuta kładzie duży nacisk na przywracanie lub zwiększenie/podtrzymanie ogólnej sprawności fizycznej i wydolności organizmu, doskonalenie cech motorycznych (szybkość, skoczność, zwinność), a także rozwijanie sprawności psychofizycznej. Ćwiczenia zawsze dobierane są indywidualnie w zależności od potrzeb i predyspozycji danego uczestnika.
Zajęcia grupowe są natomiast okazją do doskonalenia i poprawy zdrowia i kondycji psychoruchowej. Poprzez różnego rodzaju zabawy i gry ruchowe uczestnicy uczą się współpracy w grupie, ale także rywalizacji i współzawodnictwa. Zajęcia zazwyczaj mają charakter aktywizujący, ale też relaksujący, ćwiczą koncentrację na zadaniu, co jednocześnie umożliwia rozładowanie i wyciszenie napięć emocjonalnych.
Specjalista ds. rehabilitacji społecznej współpracuje z innymi członkami zespołu terapeutycznego w realizacji celów zawartych w Indywidualnym Planie Rehabilitacji każdego uczestnika. Do głównych jego zadań należy wspieranie uczestników w rozwoju najważniejszych kompetencji społecznych poprzez prowadzenie cotygodniowych warsztatów grupowych. Tematyka zajęć obejmuje współpracę w grupie, komunikację interpersonalną, asertywność rozumianą jako styl zachowania polegający na otwartym i stanowczym wyrażaniu swoich potrzeb przy jednoczesnym poszanowaniu potrzeb drugiej osoby.
Ponadto treningi obejmują nabywanie i doskonalenie umiejętności wyrażania emocji, radzenie sobie ze stresem w sytuacjach trudnych i konfliktowych, a także zaangażowanie w życie społeczne w Warsztacie, ale też poza nim – w domu, w miejscu pracy czy podczas towarzyskich spotkań z przyjaciółmi.
Bardzo ważnym elementem rehabilitacji społecznej jest organizowanie wyjść grupowych i poznawanie różnych dóbr kultury (kino, teatr, lokalne wydarzenia plenerowe jak np. jarmark jagielloński, itp.), a także organizowanie wycieczek krajoznawczych.
Specjalista ds. rehabilitacji społecznej zajmuje się też promocją Warsztatu, czuwa nad stroną formalną dotyczącą przyjmowania do Warsztatu nowych uczestników, dba o aktualizowanie dokumentów związanych z niepełnosprawnością, czy wreszcie utrzymuje kontakty z rodziną uczestników, aktualizuje informację dotyczące ich sytuacji rodzinnej, mieszkaniowej i bytowej.
Ważnym ogniwem zespołu terapeutycznego w Warsztacie Terapii Zajęciowej „Misericordia” jest terapeuta wspierający. Jego praca polega w szczególności na prowadzeniu zajęć indywidualnych lub grupowych z uczestnikami ze szczególnymi potrzebami, a głównie:
Praca terapeuty wspierającego opiera się na ścisłej współpracy z innymi pracownikami, a zwłaszcza z psychologiem w zakresie pracy nad umiejętnościami osobistymi uczestników, szczególnie tych, którzy zgłaszają potrzebę włączenia wymiaru duchowego do swojej rehabilitacji.